Legislativa

Legislativa, platná vyhláška č. 46/2015

Vodní skútr  je brán jako rekreační plavidlo se spalovacím motorem. Z toho důvodu nesmí tam, kde je omezena plavba výkonem do 10 kW. Zároveň nesmí dělat otočky, skoky a jiné akrobatické prvky.

Akrobatické a trikové jízdy se smí provádět jen na vymezených drahách Státní plavební správou

Provoz plavidel se spalovacími motory na vodních cestách ČR

Pro jízdu na vodním skútru od roku 2015 platí stejná pravidla, jako pro motorové čluny a rekreační lodě.  Z tohoto důvodu je potřeba vlastnit průkaz vůdce malého plavidla, pokud si chcete náš skútr půjčit a projet se s ním.

To zároveň znamená, že projíždět se můžete všude tam, kde se dříve mohli plavit jenom majitelé malých plachetnic a motorových člunů. Pro lepší orientaci se podívejte na naši podrobnou mapu povolených vodních ploch. I tak ale dodržujte vzdálenost do 25 metrů od břehu nebo hráze. Pokud si nejste jistí, jestli pro místo vašeho výletu povolení platí, podívejte se na mapu řek a nádrží, kde je přesně vyznačeno, jaká platí omezení.

Na vodních skútrech se také nesmí dělat žádné akrobatické prvky, otočky ani skoky, pokud se nenacházíte na místech, která jsou k tomu přímo určená.

Stejně tak je zakázáno používat skútry při povodních, to znamená při 2. a 3. stupni povodňové aktivity.

Podrobně si o pravidlech používání skútrů a seznamu míst, kde se nesmí plout – patří mezi ně například přehrady Lipno nebo Seč – můžete přečíst ve vyhlášce 46/2015 Sb.

Kde lze plout se spalovacím motorem.